Pacman Nebulası Bulundu

Pacman Nebulası fotoğrafı
Pacman Nebulası, Fotoğraf: NASA

Galaksimizin yaşam süresi içinde pompaladıkları enerjinin çoğundan sorumlu oldukları için yüksek kütleli yıldızlar çok önemlidir. Ne yazık ki bu yıldızlar çok az anlaşılmaktadır. Çünkü genellikle gaz ve tozlar tarafından görüşümüz engellenmektedirler ve aynı zamanda çok uzaktadırlar.

NGC 281 yıldız kümesi bu kurala bir istisna niteliği taşır. Yaklaşık 6500 ışık yılı uzağımızdadır ve ayrıca galaksi düzlemimizin 1000 ışık yılı kadar üzerindedir. Bu özellikleriyle, astronomlara güzel bir görüş imkanı sağlamaktadır.

Üstteki NGC 281 resmi, pembe renklerle tanımlanan Chandra teleskobundan alınan X-ray verileri ve kırmızı yeşil ve mavi renklerle tanımlanan Spitzer teleskobundan gelen kırmızı ötesi ışın verilerinin bir kompozisyonundan oluşmaktadır.

NGC 281, resmi olmamakla birlikte astronomlar arasında Pacman Nebulası olarak isimlendirilmiştir. Bunun nedeni, Pacman karakterinin ağzına benzer bir görüntünün belirmesidir. Bu görüntüler optik çekimlerde gaz ve toz bulutları tarafından engellendiği için görülememektedir. Kızılötesi ölçümlerden sonra oluşturulan resimde görebilmekteyiz.

NGC 281, hem Pacman hem de astronomi sevenler için en popüler nebulalardan biri olacak gibi görünüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*