Süper Kütleli Kara Deliğin Kalbi Atmaya Devam Ediyor

Süper kütleli kara delik görseli
Süper kütleli kara delikten gelen sinyaller, Görsel: spacedaily.com

Bilim adamlarının 2007 yılında keşfettiği süper kütleli kara deliğin kalp atışı şeklinde sinyaller yaymaya devam ettiği açıklandı.

Bu kara delik Dünya’dan 600 milyon ışık yılı uzakta olan RE J1034+396 adlı galaksinin merkezinde bulunuyor. Kara delikle ilgili gözlemler 2011 yılında Avrupa Uzay Ajansı’nın XMM-Newton uzay teleskobunun görüş açısı Güneş tarafından engellene kadar devam etti.

2018 yılında XMM-Newton, bu kara deliği tekrar gözlemlemeye başladı. Bu gözlemler sonunda kara delikteki kalp atışlarının devam ettiği tespit edildi.

XMM Newton uzay teleskobu
XMM-Newton uzay teleskobu, Görsel: Avrupa Uzay Ajansı

Araştırma ekibinden Profesör Chris Done sinyalin tekrarlama sebebinin ise süper kütleli kara deliğin toplama diskinin iç kısımlarının genişlemesi ve büzülmesi olduğunu açıkladı. Profesör Done benzer bir sistemin Samanyolu galaksisinde var olduğunu ancak 100 bin kat küçük kütleye sahip olduğunu belirtti.

Bir kara delikten gelen sinyal, kara delik madde yuttuğu zaman ortaya çıkan enerjidir. Bilim adamları bu süper kütleli kara delikten gelen sinyallerin analizini yaparak bu iki sistemi karşılaştırmak istiyorlar.

Kaynaklar
[1]. spacedaily.com
[2]. webtekno.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*