Dünya’ya Çok Yakın Bir Kara Delik Keşfedildi

Karadelik içeren üçlü yıldız sistemi görseli
Karadelik içeren üçlü yıldız sistemi resmi, Görsel: euronews.com

Telescopium takımyıldızındaki, HR 6819 adlı yıldız sisteminde keşfedilen kara delik Dünyamıza o kadar yakın ki, bu sisteme ait iki yıldız güney yarımküreden çıplak gözle görülebilmektedir. Uzaklığı 1200 ışık yılıdır. Daha önce bilinen en yakın kara delik 3200 ışık yılı mesafedeydi, yani yeni keşfedilenden 3 kat daha uzaktaydı.

Astronomy & Astrophysics dergisinde yayınlanan araştırmaya göre HR6819’da iki yıldızın hareketlerini takip eden gök bilimciler, yıldızlardan birinin yörüngesinde değişiklik olduğunu fark etti. Şili’deki teleskoplarla gözlem yapan bilim insanları, yıldızı çeken cismin kütlesinin Güneş’in kütlesinden 5 kat daha fazla olduğunu, bunun da ancak bir kara delik olabileceği sonucuna vardı.

Böylece sistemin çift yıldız değil, “üçlü yıldız sistemi” olduğu ortaya çıkmış oldu. Sistemdeki 2 yıldız parlak oldukları için ışıkları üst üste biniyor. Bundan dolayı bu “üçlü sistem” teleskopta tek bir parlak yıldız olarak görünüyor.

HR 6819 yıldız sisteminin fotoğrafı ve simülasyonu

Gök bilimcilere göre bu keşif, bölgede daha fazla kara deliğin bulunduğunun ipuçlarını veriyor. Konuyla ilgili konuşan Harvard Üniversitesi’nden Avi Loeb, “Büyük olasılıkla bundan daha yakın kara delikler var. Mutfağınızda küçük bir karınca bulursanız, orada daha fazlasının olduğundan emin olursunuz” dedi.

Samanyolu Galaksisi’nde 100 milyon ile 1 milyar arasında buna benzer veya daha küçük kara delik bulunduğu tahmin edilmektedir.

Kaynaklar
[1]. Astronomy & Astrophysics
[2]. euronews.com
[3]. The Guardian
[4]. Wikipedia

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*